برای اولین بار در ایران و جهان فول آلبوم هانس زیمر با کیفیت FLAC آماده دانلود قرار گرفت: دانلود فول آلبوم هانس زیمر FLAC

همان طور که در جریان هستید, اخیرا تیزر جدیدی از فیلم جدید کریستوفر نولان به نام Tenet (انگاشته) منتشر شده است. که یک حسی بهم میگه یک تیزر درست و حسابی از این شاهکار در راه است. این فیلم قرار است در سال ۲۰۲۰ اکران شود و مطمئنا از الان بسیاری از دوستان برای دانلود فیلم انگاشته لحظه شماری می کنند. در این لحظه دوستان, قصد دارم درباره تمامی کارهای کریستوفر نولان با شما صحبت کنم و آنها را با هم رتبه بندی کنیم, فکر میکنید رتبه یک از آن کدام فیلم می شود؟ پس در ادامه حتما همراه من باشید…

10 فیلم شاهکار کریستوفر نولان (رنک بندی)

خب همانطور که گفته شد قصد داریم درباره ۱۰ فیلم کارگردانی شده توسط کریستوفر نولان صحبت کنیم, در ادامه میخواهیم ببینید چه کسانی از مخالفان کریس نولان هستند. همین ابتدا باید با شما کاملا صادق باشم, اگر نشه بهش گفت محبوبترین کارگردان محبوب من اما قطعا دومین کارگردان محبوب من خواهد بود. انتخاب جایگاه اول بین کریستوفر نولان و دنی ولینوو بسیار سخت است و همان طور که اطلاع دارید سال ۲۰۲۰ سال رقابت این دو کارگردان با دو شاهکار در دست ساخت آنها می باشد.

نولان با فیلم Tenet 2020 و ولینوو با فیلم Dune 2020

 

در نتیجه سال ۲۰۲۰ یکی از فوق العاده ترین سالها در زمینه فیلم خواهد بود و این دو فیلم جزء مورد انتظارترین فیلم های آن سال برای من خواهند بود. در این رنک بندی یک سری نظرات دارم که ممکن است افراد زیادی موافق آن نباشند که زیبایی ان رنک بندی هم همین است, حتما در بخش نظرات ترتیب این ۱۰ فیلم رو از نظر خودتون حتما با ما به اشتراک بگذارید.

10 فیلم شاهکار کریستوفر نولان (رنک بندی)

Following

برای انجام این رنک بندی نیاز بود برگردم بعضی از فیلم های نولان رو مجدد تماشا کنم و آنهایی رو هم تا به حال تماشا نکرده بودم از جمله Memento و Insomnia و صد البته اولین فیلم نولان یعنی Following را برای اولین بار تماشا کنم.

 

درست است فیلم Following , مگه کریس نولان فیلمی به نام Following دارد؟ بله همینطور است, فیلمی بسیار کوتاه است که مدت زمان آن تنها یک ساعت و نه دقیقه می باشد و فیلمی به شدت با بودجه پایین می باشد که به صورت سیاه و سفید فیلمبرداری شده است. به طور کلی فیلم جالبی است, میدونید وقتی که به کریستوفر نولان فکر میکنم به یاد فیلم Following او نمی افتم, و دلیل اصلی ان هم این است که او قبل از اینکه اینقدر شهرت پیدا کند و فیلم های بزرگ با بودجه های سنگین بسازد, این فیلم را ساخته است.

 

بالاخره برای کارگردانی باید از یک جایی شروع کرد, این فیلم دقیقا نقطه اغاز این کارگردان افسانه ای می باشد. ببینید منظورم رو بد برداشت نکنید. در این فیلم با داستان جالبی رو به رو هستیم, که تعدادی پیچیدگی معمولی در آن وجود دارد و داستان اصلی آن این است که یک یارویی گروهی منتخب از مردم رو دنبال می کند و هرچی که فیلم جلوتر می رود, شروع به پیچیده تر شدن می کند و وقتی که به بخش پایانی فیلمی می رسیم, پشتتان را به صندلی تکیه می دهید و می گویید میدونید چیه, کار خلاقانه ای بود, متوجه هستم که او قصد انجام چه کاری را داشت.

 

ادامه توضیحات Following

کمی رود داستان آرام و طولانی است, قبل از این بود که نولان به این اندازه قدرت پیدا کند,

اگر از طرفداران نولان نیستید! ممکن است از این فیلم بیشتر لذت ببرید,

اگر از طرفداران او باشید ممکن است از بعضی بخش ها ان خوشتان نیاید,

اما یک بار دیگر میگویم, نباید به این فیلم با دید سختگیرانه نگاه کرد,

او برای ساخت این فیلم بودجه بسیار محدودی داشته,

در کنار فیلم های دیگر هالیوودی باید بگم چیز خاصی نبود.

 

اما بالاخره او باید از یک جایی کار خود را شروع میکرد و برای من این فیلم اغاز با ثبات خوبی بود حتی میشه گفت شروع خوبی هم بود. واقعا از تماشای آن لذت بردم, دیروز آن را تماشا کردم و اولین باری هم بود که این فیلم را تماشا میکردم, تنها فیلم نولان بود که هیچ وقت تماشا نکرده بود, انتظارات زیادی هم نداشتم. اما هم چنان فکر میکنم فیلمی کند است و به اندازه دیگر فیلم های او جالب نیست, اما با این حال فیلم Following رو در بخش خوب (Good) قرار می دهم. با توجه به بودجه ای که در دست داشت فیلم خیلی خوبی هم بود.

10 فیلم شاهکار کریستوفر نولان (رنک بندی)

Memento

فیلم بعدی که قصد صحبت کردن دربارش رو داریم “Memento” است. برای صحبت کردن درباره این فیلم باید می رفتم و مجدد این فیلم را تماشا میکردم, این در حالی است قبلا ۲ – ۳ بار ان را تماشا کرده بودم, ببینید از آن نوع فیلم هایی است که شما میتواند آن را حتی تا ۵ بار هم تماشا کنید و همچنان کامل متوجه نشوید, داستان به چه صورت پیش می رود, ابتدای داستان کجاست, انتهای آن کجاست, چه طور سر از وسط داستان در آوردید. اگر فیلم را دیده باشید دقیقا متوجه می شوید دارم درباره چی صحبت می کنم

 

این ساختار داستانی در اوایل سال ۲۰۰۰ به نمایش در آمد, دوباره که فیلم را تماشا کردم با خودم گفتم, این فیلم در دوران خودش شاهکار بوده و از جذابیت بالایی برخوردار بوده, یک جورایی این فیلم در دوران خودش یک تحول ایجاد کرد. مشابه این کار را در فیلم Pulp Fiction تارانتینو شاهد هستیم. در این فیلم روایت داستان کاملا ساختاری متفاوت دارد, تنها این موضوع هم نبود.

 

در ان زمان فیلمی بود که اصلا فیلمی شبیه به ان هم وجود نداشت,

شروع فیلم از انتهای داستان است و پایان فیلم شاهد ابتدای داستان هستیم!

استفاده از سیاه و سفید و همچنین رنگی کاملا استادانه و هوشمندانه است.

بعد از هر چندبار گوش دادن به این فیلم هم چنان درک کامل آن امکان پذیر نیست.

به شخصه فیلم ۲۰ دقیقه ای که نولان درباره فیلم توضیح میدهد را تماشا کردم,

او درباره ساختار فیلم توضیح میدهد و چرا این ساختار خاص برای این داستان جوابگو است.

 

ادامه توضیحات Memento

به شخصه با این موضوع موافق هستم, این ساختار تنها برای این فیلم جوابگو بود و حتی اگر این ساختار را رعایت نمیکرد نمیتوانست به این زیبایی باشد یا حتی نمیتوانست اصلا زیبا باشد. کاراکتر گای پیرس بازی فوق العاده ای را ارائه داده بود. حقیقتا شگفت انگیز است, به معنای واقعی کلمه شگفت انگیز است, بعد از تماشای این فیلم بود که کم کم عاشق نولان شدم و سه گانه بتمن رو تماشا کردم. اگر به دوران کاری نولان نگاه کنید و به تمامی کارهایی قدرتمند او نگاه کنید, تعجبی نداره که چرا مردم شیفته کریستوفر نولان هستند.

 

به نظر من این فیلم دارای بهترین فیلمنامه و به احتمال زیاد بهترین دیالوگ ها را دارد. خود داستان به تنهایی چیز جذابی نیست اما نحوه روایت داستان به جذاب ترین حالت خودش است و به همین دلیل فیلم Memento رو در جایگاه حیرت انگیز (Amazing) قرار می دهم. چونکه به نظرم نولان کار فوق العاده ای را ارائه داده.

10 فیلم شاهکار کریستوفر نولان (رنک بندی)

Insomnia

خیلی خب بحث رو ادامه میدیم و به فیلم “Insomnia” می رسیم.

این فیلم هم از آن دسته فیلم هایی است که مجدد برگشتم و آن را تماشا کردم,

چونکه مدتها از اولین باری که ان را تماشا کردم گذشته است.

دو نکته اصلی که درباره این فیلم به خوبی یاد دارم, بازی بازیگرها (ال پاچینو و رابین ویلیامز) و شباهتی که این فیلم با بقیه فیلم های غیر از فیلم های کریستوفر نولان داشت! لزوما نمیشه گفت این مورد بدی است,

اولین دلیل این است که این فیلم بازسازی فیلم دیگری است,

فیلمی که هنوز موفق به دیدنش نشدم. مجبور بوده به قواعد ان فیلم پای بند باشد.

 

دومین دلیل هم این است که به طور کلی با داستان ساده ای رو به رو هستیم,

داستانی که در آن اکشن وجود دارد اما نه زیاد, بیشتر فیلمی است که بر روی کاراکتر ها تمرکز دارد, و بازی ال پاچینو در ان عالی بود, (کلا فکر میکنم آل پاچینو برای همین کار زاده شده است) این فیلم قدرت بازیگری بازیگران را به نمایش گذاشته است, یکی از بهترین اجراها در تمام فیلم های کریستوفر نولان در این فیلم وجود دارد.

 

آل پاچینو در این فیلم در نقش کاراکتری شکسته بازی می کند و واقعا تماشای شکسته شدن او در این فیلم, دیدنی است. فکر میکنم بازی هیلاری سوینگ در این فیلم عالی است. خود فیلم, داستان, ساختار خوب است. اگر به تنهایی بهش نگاه کنید و ان را با بقیه فیلم های مقایسه نکنید واقعا فیلم خوبی را شاهد خواهید بود. اما اگر بخواهیم با بقیه فیلم های نولان ان را مقایسه کنیم کمی ضعیف تر به نظر می رسد. و زیاد با خودم کلنجار رفتم بزارمش در دسته خوب ها یا عالی ها اما بالاخره تصمیم گرفتم بزارمش در دسته خوب (Good) .

10 فیلم شاهکار کریستوفر نولان (رنک بندی)

Batman Begins

فیلم بعدی که میخواهیم دربارش صحبت کنیم, فیلم Batman Begins می باشد. به شخصه عاشق این فیلم هستم, برای یه مدت از این فیلم می ترسیدم, میدونی چرا؟ وقتی که این فیلم راهی سینماها شد من سن و سالی نداشتم, و این فیلم بتمن, فیلمی نبود که بهش عادت داشته باشم, من به فیلم های بتمن جرج سوماخر عادت داشتم و اون دنیایی نبود که دوست داشته باشیم در ان زندگی کنیم.

 

در ابتدا که فیلم رو تماشا کردم همان طور که گفتم سن و سالی نداشتم و زیاد نتوانستم درکش کنم اما بعد از گذر چند سال و تماشای بیشتر آن متوجه شدم که چه فیلم زیبا و استادانه ای است و عجب داستان نابی دارد. به نظرم این فیلم داستانی دارد که طرفداران کامیک بوک کمی زمان میبرد که با آن ارتباط برقرار کنند اما به محض اینکه متوجه داستان فوق العاده ان می شوند, درجا عاشق آن می شوند.

 

من فکر میکنم فیلم بتمن اغاز می کند از داستان اورجینال و اصلی برخوردار است,

و اغاز خوبی بر این سه گانه شگفت انگیز است.

وقتی که برای اولین بار این فیلم رو تماشا کردم با خودم گفتم

“کی این فیلم را کارگردانی کرده؟ کریستوفر نولان, خب اون یارو کیه؟”

از همان زمان او به یکی از بهترین کارگردان های همه دوران ها برای من تبدیل شد.

به هر صورت فیلم اغاز بتمن محشر است, کاراکترهای بد داستان حرف ندارند, لیام نیسون و کاراکتر اسکرکرو .

به طور کلی تمام جنبه های این فیلم عالی است.

تنها مشکلی که با فیلم دارم بازی ضعیف کیتی هولمز است

و قبلا هم به این موضوع اشاره کرده بود.

خدا رو شکر در قسمت بعدی فیلم از او استفاده نکردند. به طور کلی فیلم حیرت انگیزی (Amazing) است.

10 فیلم شاهکار کریستوفر نولان (رنک بندی)

The Prestige

فیلم بعدی که میخواهیم درباره آن صحبت کنیم “The Prestige” است.

نمیخوام جوری صحبت کنم که جانبدارانه و یک جورایی مثل طرفداری از کریستوفر نولان به نظر بیاد,

توی توییتر زیاد برام پیام ارسال شده که “اره تو از طرفداران نولان هستی, ها؟! از اون آدم ها هستی که فکر میکنی هرچی که این یارو بیرون میده حکم طلا داره!”

من عاشق این فیلم هستم, عاشق Prestige هستم, و فکر میکنم حرف ندارد.

 

از ان نوع فیلم ها نیست که بلافاصله بعد از اولین بار شروع کنم به گوش دادن مجدد به آن , کمی ازم زمان گرفت تا گرم کنم. نکته جالبی که وجود دارد در ظرف ۳ – ۴ سال گذشته بیشترین باری که فیلم کریستوفر نولان را نگاه کردم همین فیلم بوده, چونکه اخیرا حس کردم به این فیلم بیشترین میزان علاقه را دارم. در چند ثانیه آینده که رنک این فیلم را میدهم شما متوجه میزان زیبایی آن می شوید.

 

به طور کلی کارگردانی و نویسندگی این فیلم طبق معمول دیگر فیلم های نولان حرف ندارد و شیفته آن می شوید. یکی از بهترین اجراهای هیو جکمن را شاهد هستیم و یکی از بهترین بازی های کریستین بیل. کریستین بیل استعداد خاصی در بازیگری دارد و مدام شاهد بازی های فوق العاده او طی گذر سالها هستیم. انها بازی هایی را ارائه می دهند که شما اصلا انتظار آن را ندارید و انها این کار را به بهترین نحو انجام می دهند.

 

ادامه توضیحات The Prestige

آن معما , آن توطئه و استفاده از جادو در این فیلم حرف ندارد.

آن پیچیدگی داستان, فوق العاده است, در زمانی که کاملا متوجه می شوید

واقعا چه اتفاقی در حال رخ دادن است,

و با خودتون میگید “اون خدایا انها دو نفر هستند!!” همون موقع جذب داستان می شوید,

لایه های مختلف داستان شکاف می خورد.

واقعا حرف ندارد, به طور کلی شاهد یکی دیگر از کارگردانی های بی نظیر کریستوفر نولان هستیم.

فیلمبرداری عالی است و موسیقی متن The Prestige حرف ندارد.

به طور کلی به عقیده من The Prestige فیلم حیرت انگیزی (Amazing) است.

10 فیلم شاهکار کریستوفر نولان (رنک بندی)

Dunkirk

فیلم بعدی Dunkirk است, دانکرک فیلم متفاوتی است, واقعا متفاوت است. وقتی که منتشر شد فیلمی نبود که همه عاشق آن باشند و هم اکنون هم فیلمی نیست که همه آن را دوست داشته باشند, ببینید این فیلم, از ان فیلم هایی است که به شخصه برای من کمی زمان برد که به زیبایی های آن پی ببرم. تجربه سینمایی این فیلم فوق العاده بود. کاملا متوجه این موضوع هستم که نولان باور داره که فیلم را باید در سینما دید, به خاطر همین هم هست که تیزر Tenet رو در سینما به نمایش گذاشت. نه به صورت آنلاین برای یک چنین فیلمی, درک میکنم که تجربه سینمایی نیاز است.

 

دانکرک جوری ساخته شده که باید در سینما آن را تجربه کرد. به دلیلی اینکه, بهترین قسمت فیلم برای من همین است, طراحی صدا و موسیقی متن و ترکیب این چیزها فوق العاده است و در سینما به شدت جذاب به نظر می اید. وقتی که به فیلم سازی توجه می کنید, روایت داستان مهم است و خود داستان همه چیز به حساب می اید, باید به ساختار توجه جدی شود, بیشتر از هر چیز دیگری.

 

اما باید به مسائل دیگری از جمله جنبه های تکنیکی هم نگاه کرد,

طراحی صدا, افکت های صدا, موسیقی متن,

بالاخره دلیلی وجود داره که برای تمامی این بخش ها جایزه اسکاری وجود دارد.

استفاده از این موارد در این فیلم باعث رشد و قوی شدن داستان شده بود.

از اون نوع داستان ها هست که نگاه می کنید و میگید “کاراکتر اصلی کی هست؟

خبری از کاراکتر اصلی نیست” معمولا در فیلم های جنگی از جمله دانکرک نیاز است

کاراکتر اصلی وجود داشته باشد و بتوان تمرکز را روی او گذاشت.

 

ادامه توضیحات Dunkirk

اما در این فیلم شاهد تغییر نحوه روایت داستان توسط کریستوفر نولان هستیم. وجود بازه های زمانی مختلف که همه انها هم زمان زخ می دهند و تاثیرات اتفاقات داستان در بازه های زمانی مختلف دیده می شود. صحبت درباره بازه های زمانی ان فیلم کاملا بحثی جدا است. فکر میکنم یکی از دلایلی که این فیلم استادانه است همین نحوه روایت داستان آن است.

 

ترکیب همه این اتفاقات فوق العاده است, حسی که بیننده در زمان تماشای این فیلم پیدا می کند بسیار جالب است. به شخصه از آن لذت بردم و میدانم افرادی هستند که از فیلم لذت نبردند. اگر به دنبال فیلمی هستید که محوریت اصلی بر روی کاراکتری خاص باشد, از این خبرها نیست. اگر از فیلم خوشتان نیامد کاملا درک میکنم و به عقیده من فیلم دانکرک بی نظیر بود.

 

به شخصه برگشتم و فیلم را دوبار دیگر تماشا کردم و در این تماشای های مجدد از داستان خیلی بیشتر لذت بردم. تجربه سینمایی آن فوق العاده است و کسانی که ان را در سینما تماشا کرده اند حتما لذتش رو برده اند. به طور کلی فیلم حیرت انگیزی (Amazing) است. میتونم کل روز رو دربارش صحبت کنم اما ترجیح میدهم بریم سراغ فیلم بعدی.

10 فیلم شاهکار کریستوفر نولان (رنک بندی)

Interstellar

خب نوبتی هم باشه نوب میرسه به فیلم معروف Interstellar که خیلی طرفداران زیادی دارد. میدونم الان با خودتون میگید, “الان دوستمون این فیلم رو میزاره تو بخش حیرت انگیز, چون قراره بزارمش توی بخش حیرت انگیز! اون عقل و منطقش رو از دست داده, اون طرفدار دو آتیشه نولان است. ببینید اگر در دو بار اولی که فیلم رو تماشا کردم کسی ازم می پرسید آیا فیلم حیرت انگیزیه میگفتن نه بابا! اما فیلم عالی هست, چونکه معتقد بودم هرچی که به پایان فیلم بیشتر نزدیک میشویم داستان ضعیف میشد.

 

اما برگشتم و فیلم رو حدود سه بار دیگر تماشا کردم, هربار که بیشتر آن را تماشا کردم چیزهای بیشتری ازش دستگیرم شد. این فیلم از آن نوع فیلم هایی است که با گذر زمان بهتر و بهتر می شود, گذر زمان مثل شرابی خوب است. در دفعات بعدی که فیلم رو تماشا کردم به دو نتیجه رسیدم, فیلم در میان ستارگان فیلمی است که سرشار از احساسات است, و این احساسات توسط سکانسهای خاصی از فیلم افزایش پیدا کرده است.

 

برای مثال سکانسی که متیو مک کانهای در حال تماشای افزایش سن فرزندانش است و در حال اشک ریختن برای این موضوع است, اره هر کسی رو تحت تاثیر قرار می دهد, حتی کسی که فیلم رو دوست نداشته باشد زمانی که به ان سکانس می رسد, تاثیر احساسی بر روی شما میگذارد. چرا داستان اینقدر زیاد روی من تاثیر گذاشت؟ چرا باید این فیلم رو در بخش حیرت انگیز (Amazing) قرار بدم. وقتی که برای اولین بار آن را تماشا کردم مشکلات متعددی با آن داشتم, این فیلم اتفاقات رو به شکل متفاوتی نشان داد که اصلا انتظار آن را نداشتم.

 

ادامه توضیحات Interstellar

گاهی اوقات شما وارد سینما می شوید و قبل از اینکه فیلم رو تماشا کنید انتظار چیزی رو دارید اما کلا چیز متفاوتی گیر شما می آید, و از این موضوع ناامید می شوید. نمیگم از فیلم در میان ستارگان نا امید شدم اما یک سری مشکلات با داستان آن داشتم, اما هر چی بیشتر فیلم رو تماشا کردم همان طوری که در بالا گفتم, داستان بیشتر روی من تاثیر گذاشت, و بیشتر توانستم منطق پشت فیلم رو درک کنم. اینکه چرا نولان وارد این مسیر شده بود, وقتی که داشته درباره تمام این قضایا صحبت میکرده چه چیزی توی سرش میگذشته.

 

ببینید مبناهای علمی که در آن وجود داشته نمیتونم ایرادی ازش بگیرم,

چون اطلاعاتی ازش ندارم. در صورتی خیلی از مردم میگویند

که به شدت دلایل علمی آن منطقی است و تقریبا میشه با سیاه چاله هرکاری کرد.

به همین دلیل است اتفاقات پایانی داستان را کمی بهتر قبول می کنم.

اگر تمامی این اتفاقات و بازی ها رو در کنار هم قرار بدیم با فیلم زیبایی رو به رو هستیم

که ساختار روایت داستان زیبایی دارد. جلوه های ویژه محشری در فیلم وجود دارد,

طراحی صدا حرف ندارد. موسیقی متن کاری از هانس زیمر یک شاهکار تمام عیار است.

 

با فیلم حماسی و علمی تخیلی و عظیمی رو به رو هستیم. بازی بازیگر ها از جمله متیو مک کانهی به شخصه عاشق آن شدم. به همین دلیل است فیلم در میان ستارگان در بخش حیرت انگیز قرار میگیرد.

10 فیلم شاهکار کریستوفر نولان (رنک بندی)

The Dark Knight Rises

خب میرسیم به فیلم بعدی که The Dark Knight Rises می باشد. ایا قرار اون رو در بخش حیرت انگیز قرار دهم؟ خیر. اما تا جایی که امکانش باشه بالا قرارش میدم و ان جایگاه عالی (Great) می باشد و مطمئنم خیلی از مردم برای این کار به من حمله خواهند کرد. در توضیحاتی که قرار است بدم سعی میکنم به طور کامل دلیلم رو برای این کار بگویم. ببینید من با سه گانه شوالیه تاریکی بزرگ شدم.

 

همان طور که گفتم فیلم بتمن اغاز میکند رو در زمان کودکی دیدم و هر چی که بزرگتر شدم فیلم محترم تری برای من شد. بعد رسیدیم به فیلم شوالیه تاریکی که قسمت دوم این سری است که حالا در ادامه بهش می پردازم. ببینید سوال هایی مطرح است که وقتی که به پایان فیلم نزدیک می شدیم چه طور بروس وین به گاتهام برگشت؟ در جواب باید ناسلامتی اون بتمن هست باید فرقی با ادم های عادی داشته باشد. چرا مردم به خاطر اون انفجار اتمی مشکلی براشون به وجود نیومد؟ ببینید این فیلم بر اساس کامیک بوک است, این باور غلط رو از ذهنتون بیرون کنید.

 

منم کمی برای این سوال با شما هم نظر هستم کمی میشه به این بخش ایراد گرفت,

اما این موضوع بر روی بخش های زیبای دیگر فیلم سایه نمی اندازد.

اونم به خصوص در دو بخش اول فیلم, بازی تام هاردی در نقش بین و بروس وین شکسته,

که خیلی بیشتر از خود بتمن در فیلم است را خیلی دوست داشتم.

به طور کلی فیلمی است که داستان ان درباره برخواستن از خاک است! خروج از تاریکی, فرار از جایی که مدت زیادی داخل ان بودید, لحظات احساسی فوق العاده زیادی در این فیلم وجود دارد. وقتی که به انها فکر میکنم قلبم می شکند.

 

ادامه توضیحات The Dark Knight Rises

دو دقیقه پایانی فیلم با اون موسیقی متن خارق العاده نمیتوانید حسی غیر از عشق نسبت به این فیلم پیدا کنید. به طور کلی سه گانه ای هست که با ان بزرگ شده ام و وقتی این قسمت رو تماشا کردم کاملا انتظارات ان دوران جوانی ام براورده شد. تا به امروز ۴ – ۵ بار فیلم رو در سینما تماشا کردم, حماسه ای که در فیلم شوالیه تاریکی بر میخیزد وجود دارد را نمیتوانم با کلمات بیان کنم. و به همین دلیل فکر میکنم فیلم عالی است.

10 فیلم شاهکار کریستوفر نولان (رنک بندی)

The Dark Knight

حالا می رسیم به دو فیلم The Dark Knight و Inception , در اینجا ما به رده جدید رو به رو میشیم, همان طور که دیدید رده حیرت انگیز اکثر فیلم های نولان رو شامل میشد. اما یکی دو تا فیلم در لیست ۱۰۰تا از بهترین فیلم های همه دوران های من قرار میگیرند, اما دو تا از انها حتی جلوتر می روند و در لیست ۲۵ فیلم برتر همه دوران ها (All-Time) قرار میگیرند. دو صد البته ان دو فیلم شوالیه تاریکی و تلقین هستند.

 

خب بیایید از شوالیه تاریکی شروع کنیم,

دلیلی نمی بینم که توضیح بدم چرا اینقدر این فیلم رو دوست دارم,

اما به چندتا چیز اشاره می کنم. من یکی از طرفداران بی چون و چرای جوکر هستم.

در این فیلم جوکر یکی از بهترین اجراهای همه دوران ها یا حتی بهترین اجرای همه دوران ها را ارائه داده بود.

دیدن اینکه هیث لجر در این نقش چه غوغایی کرد, دیوانه کننده است.

همینجا خیلی از مردم بحث دارند, این فیلم جوکر است نه فیلم بتمن,

همین باعث می شود که با فیلم بدی رو به رو باشیم.

من فکر نمیکنم اصلا اونو فیلم بدی بکند, حتی اونو فیلم بهتری می کند.

 

چونکه وقتی جوکر داستان را می چرخواند اما همچنان تمرکز بر روی بتمن هست.

و من فکر میکنم بتمن حضور بزرگ و تاثیرگذاری در این فیلم داشت,

آن محاکمه و ان اشفتگی که در او وجود داشت, نویسندگی عالی این فیلم را می رساند,

شخصیت پردازی عالی ان را می رساند, نویسندگی به گونه ای است

که ببیننده دقیقا تجربه کاراکتر بروس وین را پیدا می کند.

 

ادامه توضیحات The Dark Knight

آرون اکارد که به عنوان دو چهره داستان است, دیدم که خیلی از مردم به این کاراکتر ایراد هایی گرفتند که اصلا به فیلم ربط ندارد و کلا چیز خوبی نیست. من کلا به این حرف مخالفم و فکر میکنم خط داستانی ان یکی از بهترین ها هست, چونکه درباره شخصی است که وارد تاریکی می شود و هیچ وقت بهبود پیدا نمیکند, کسی که در ابتدا ایمان داشت که قهرمان است, این موضوع در فیلم هم گفته می شود و سرانجام به کاراکتر بد داستان تبدیل می شود. واقعا شیفته این موضوع شدم و فکر میکنم شوالیه تاریکی یک شاهکار است. آفرین آقای کریستوفر نولان

 

Inception

فیلم تلقین هم شاهکار دیگری از کریستوفر نولان است اما تجربه متفاوتی را نسبه به فیلم شوالیه تاریکی ارائه می دهد. یادم میاد خیلی از افرادی که برای اولین بار فیلم را در سینما تماشا کرده بودند وقتی که از سینمای بیرون آمدند می گفتند “این دیگه چی بود!!”

بعد بهش فکر میکنید و دوباره و دوباره و دوباره آن را تماشا می کنید. حدود ۸ بار دیگر بعد از اون دوباره ان را تماشا می کنید و در نهایت عاشق آن فیلم می شوید. گوش کنید تمامی بخش های این فیلم را دوست دارم. داستان, کاراکترها, بازی ها از تام هاردی گرفته تا جوزف گوردن لویت و لئوناردو دیکاپریو و … همه به شدت کارشان را خوب انجام دادند و درخشیدند.

 

انها این تیم بازیگری فوق العاده و این داستان پیچیده و خارق العاده را داشتند و همه بخش های فیلم بی نقص بود. لایه های مختلف خواب رو شاهد هستید که چه هیجانی به داستان می دهد و سکانس های اکشن حرف ندارند, موسیقی متنی که هانس زیمر نوشته است از شدت زیبایی قابل توصیف نیست. در فیلم شاهد پایانی بلند پروازانه و فوق العاده هستید.

همیشه این رو گفتم و باز هم میگم تنها کسانی که درست متوجه پایان فیلم شدند ” کریستوفر نولان – لئوناردو دیکاپریو – خدا ” هستند. من تئوری های خودم رو دارم و دید خودم رو به موضوع دارم. هرچه قدر بیشتر فیلم تلقین رو تماشا کنم جزئیات بیشتری دستگیرم میشه. و در نهایت باید بگم بی چون و چرا عاشق این فیلم شاهکار و خارق العاده هستم. ممنون که این متن رو مطالعه کردید اما هنوز کار تمام نشده و میخواهیم رنک بندی را انجام دهیم.

10 فیلم شاهکار کریستوفر نولان (رنک بندی)

 

رنک بندی

10 فیلم شاهکار کریستوفر نولان (رنک بندی)

اطلاعات تکمیلی در ویکی پدیا

صفحه تخصصی یوتیوب ما را دنبال کنید: (روی تصویر زیر کلیک کنید)

برای اولین بار در ایران و جهان فول آلبوم هانس زیمر با کیفیت FLAC آماده دانلود قرار گرفت: دانلود فول آلبوم هانس زیمر FLAC

لینک کوتاه مطلب
7 اکتبر 2019 6,490 views 1
نظرات

علی 2020/03/28

تنها فیلم هایی که از نولان دوست نداشتم دانکریک و اون بتمن اولی بودن بقیه همه شاهکارن